Praha a Čechy

Brno a Jižní Morava

Olomouc a Ostrava

Plzeň a Karlovy Vary

Hradec a Pardubice

České Budějovice

Topení klimatizací

Topení pomocí klimatizace? Rozhodně to vyzkoušejte

Víte, že klimatizace dokážou velmi levně a účinně topit? Všeobecně má většina lidí spojené klimatizace výhradně s chlazením a funkce topení bývá upozaděna. Je to ale škoda, protože když už jste si přístroj pořídili, proč jej nevyužívat po celý rok? Přitápění či přímo vytápění klimatizací jako hlavním zdrojem tepla má řadu výhod.

Topení klimatizací

Jednou z těchto výhod je rychlost – ohřátí vzduchu se projeví téměř okamžitě. Rychlost vytopení prostoru se však přímo odvíjí od jeho velikosti a od dalších faktorů, na které je vhodné brát při pořízení klimatizace zřetel. Při subjektivním pocitu chladu lze na ovladači jedním stiskem navolit režim topení a po chvíli je v místnosti opět příjemné teplo.

Další předností je možnost selektivně vytápět jednotlivé místnosti. Pokud máte více klimatizací, například v obývacím pokoji a v ložnici, je možné si přitopit pouze v jednom z nich.

Zajímavá je také cena za vytápění. Topení klimatizací je velmi efektivní a levné, protože funguje na principu tepelného čerpadla. V režimu topení se moderní jednotky pohybují v energetické třídě A+, některé dokonce i A++. Například jednotka s výkonem 2,5 kW vyrobí za 0,8 kW příkonu celkem 2,8 kW tepla (to je skoro tolik jako ze tří 1 kW přímotopů). Za hodinu topení tak můžete zaplatit třeba jen 4 Kč.

Ušetřit však můžete nejen za topení, ale i při používání dalších spotřebičů. Jak? Pokud si pořídíte klimatizaci na topení, můžete od poskytovatele elektřiny získat nízký tarif na odběr elektrické energie. Požadavky na získání tarifu má každý poskytovatel vlastní, neváhejte se na ně tedy obrátit. 

Topení klimatizací může být velmi úsporné. Pořízením levného tarifu můžete ušetřit další peníze za elektrickou energii.
Topení klimatizací může být velmi úsporné. Pořízením levného tarifu můžete ušetřit další peníze za elektrickou energii.

Jak vybrat vhodnou klimatizaci pro vytápění?

Jednotlivé přístroje se liší v tom, při jaké venkovní teplotě nám jsou schopny generovat teplo v našem bytě či domě. Většina výrobců uvádí, že jejich klimatizace jsou schopny topit až do –15 stupňů venkovní teploty. Bohužel ne vždy nám tato hodnota postačuje, v chladnějších oblastech, např. na horách, se běžně potýkáme s teplotami ještě nižšími. Výrobci na toto reagují a na trhu jsou již dostupné přístroje, které topí až do –25 stupňů venkovní teploty.

Pokud se chcete při topení zcela spolehnout na klimatizaci, je třeba důkladně zvážit její energetickou náročnost. Obecně platí, že topení klimatizací, která pracuje na principu tepelného čerpala je oproti elektrickým přímotopům velmi úsporné.

I zde je ovšem důležité dbát na údržbu klimatizace – zejména na čištění filtračního systému. Znečištěná klimatizace je nejen méně účinná, ale může být i hlučnější a v neposlední řadě také přicházíme o jeden z jejích hlavních benefitů – tedy čištění vzduchu.